Hledat

O plemenu - Bostonský teriér, Boston terrier - povaha, vlastnosti

 

angl.: Boston Terrier ; čes.: Bostonský teriér

 

  • PŮVOD: Bostonský teriér tvoří přechod mezi dogovitými psy a teriéry. Byl vyšlechtěn ve 2. polovině minulého století v USA. Jeho bezprostředními předchůdci byli z Evropy dovezení kříženci buldoků a bílí angličtí teriéři v roce 1865, vyšlechtěni pro psí zápasy. Připouští se i možnost křížení s bulteriéry, boxery, pitbulteriéry a jinými bojovnými psy. Zpočátku vzniklé plemeno označovali jako Americký bulteriér, dle přání chovatelů bulteriérů z jiných klubů jej však začali označovat jako Bostonského teriéra na počest města Bostonu, ve kterém se dnešní plemeno zakořenilo. Bostonský teriér je v USA oficiálně uznán FCI, AKC, UKC, CKC, KCGB, ANKC.

 

  • PÉČE: Bostonský teriér má nenáročnou srst, která téměř vůbec nelíná. Je však náchylný na průvan a trpí častými záněty očí. Bostonský teriér není plemeno náročné na pohyb Vůbec mu nevadí  strávit část dne "gaučovou politikou". Je vhodný jak do domu tak i do bytu.

 

  • VÝCVIK: Bostonský teriér se poměrně bez větších problémů rychle učí a je inteligentní a jeho výcvik není nikterak náročný.

 

  • PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA: Bostonský teriér se průměrně dožívá 13 let.

 

  • VYUŽITÍ PŮVODNÍ: Lovec krys a společník.


  • VYUŽITÍ DNES: Společník - tento živý, inteligentní, kurážný a nepříliš náročný psík, je považován za výborného rodinného psa, společníka na cesty a spolehlivého strážce. Ke svému pánovi a jeho rodině mají láskyplný, něžný vztah, vyžadují však intenzivní kontakt a nejsou rádi příliš dlouho sami.

 

  • DALŠÍ VLASTNOSTI: K cizím lidem není agresivní, taktéž nemá problémy při setkání s jinými psy. Bostonský teriér je vhodný taktéž k dětem a bývá jejich dobrým společníkem a kamarádem.